دانشکده تولید رادیو و تلویزیون

چشم انداز دانشکده تولید

    برای دستیابی به توسعه علمی مهمترین سرمایه،  نیرو های انسانی است ، دانشکده تولید رادیو و تلویزیون خود را متعهد می‌داند که محیطی فراهم کند که در آن  نیرو‌های انسانی اعم از نیرو های آموزش دهنده،  آموزش گیرنده و سایر کارکنان احساس بالندگی کنند و همچنین دانشکده خود را ملزم به برقراری ارتباط سازمانی با مراکز دولتی و خصوصی، منطقه ای و بین‌المللی می داند تا از طریق تبادل تجارب با پیشرفت های علمی و نیاز های جامعه هماهنگ گردد. همچنین  تمام تلاش خود را معطوف به آن  می‌دارد تا نیاز های آموزشی و پژوهشی نیرو های انسانی سازمان را تأمین نماید و همچنین بتواند برند دانشکده‌ای و تراز اول در سطح دانشکده های رسانه‌ای در سطح خاورمیانه را فراهم نماید.

 • ارتقای دانشکده به سطح برترین دانشکده های تخصصی رسانه در منطقه
 • تأمین تمام نیاز های پژوهشی و آموزشی سازمان در حوزه علوم جدید رسانه ای
 • رسیدن به مرز های تولید علم در حوزه رسانه

مأموریت :

دانشکده تولید رادیو و تلویزیون به عنوان یکی از زیر مجموعه‌های دانشگاه صدا و سیما مأموریت دارد موارد ذیل را به انجام برساند:

 • تأمین نیرو های متخصص و متعهد مورد نیاز سازمان
 • کمک علمی در جهت پیشرفت و ارتقای توان سازمان
 • تولید علم در حوزه تولید رادیو و تلویزیون

همچنین این دانشکده  برای حفظ و ارتقای سطح دانش رسانه موارد زیر را مد نظر دارد:

 • توسعه آموزش
 • توسعه پژوهش
 • همکاری و هماهنگی با سازمانها ونهادهای درونی و بیرونی، شبکه ها و...
 • شناسایی نیازها و فرآیند در حال تغییر رسانه ملی و هماهنگی با پیشرفت ها
 • توسعه اخلاق و فرهنگ حرفه ای
 • تأمین نیاز نیروهای متخصص سازمان در حوزه های گرافیک، انیمیشن؛ تولید رادیو و تلویزیون
 • مرجع شدن دانشکده در امور فن آوری دیجیتال و رادیو و تلویزیون

پیشینه

دانشکده تولید رادیو و تلویزیون اگرچه در سال 1391 و همزمان با دیگر دانشکده های دانشگاه صدا و سیما تأسیس شد اما قدمت برخی از رشته های آن به آغاز شکل گیری مدرسه عالی تلویزیون و سینما در سال 1348 بر می‌گردد. در پی تاسیس و آغاز به کار تلویزیون در کشور و گستردگی فعالیت سازمان رادیو و تلویزیون نیاز به ایجاد موسسه‌ای که نیروی انسانی موردنیاز این سازمان را تأمین و تربیت کند، احساس شد. بعد از فراهم آمدن مقدمات کار در سال 1348 موسسه‌ای به نام «مدرسه عالی تلویزیون و سینما» تشکیل شد که دانش‌آموختگان آن به فعالیت در سازمان رادیو و تلویزیون و حوزه سینما مشغول شدند. این موسسه کار خود را با یک دوره کوتاه مدت یک ساله آغاز کرد. بعدها این دوره به دو دوره دو ساله (کاردانی) در رشته های تولید و فنی ارتقا یافت. در سال 1361 مقطع کاردانی تولید این دانشکده به مقطع کارشناسی تولید ارتقا یافت. در سال 1375 دوره کارشناسی ارشد تولید سیما نیز به دوره‌های دانشکده افزوده شد.

گروه تولید در آغاز فقط رشته های مربوط به رسانه تلویزیون را شامل می‌شد اما در سال 1387 گروه موسیقی نیز به آن پیوست و در سال 1390 نیز گروه رادیو به گروه تولید پیوست و به همین سبب این گروه مهمترین رشته های تولیدات هنری در رسانه های رادیویی و تلویزیونی را  در خود گنجانده است.

دانشکده تولید رادیو و تلویزیون هم اکنون شامل سه گروه تلویزیون، رادیو و گرافیک و انیمیشن می باشد. تعداد اعضای هیأت علمی دانشکده 21 نفر و اساتید مدعو 29 نفر هستند.

رشته های دانشکده عبارتند از:

کارشناسی کارگردانی تلویزیون

گرایش مستند

کارشناسی کارگردانی تلویزیون

 گرایش نمایش

کارشناسی ارشد تهیه کنندگی تلویزیون

 گرایش نمایش

 کارشناسی ارشد تهیه کنندگی تلویزیون

 گرایش مستند

 

کارشناسی ارشد رادیو                  

گرایش نویسندگی

کارشناسی ارشد رادیو                  

گرایش تهیه کنندگی

 

کارشناسی تلویزیون و هنرهای دیجیتال

                 

گرایش گرافیک

کارشناسی تلویزیون و هنرهای دیجیتال 

                

گرایش  انیمیشن