آموزش مجازی: درباره ما

نکته بسیار مهم

از آنجا که اطلاعیه های درج شده در کانال ایتای واحد آموزش های آزاد و مجازی، ابلاغ شده تلقی می شود لذا به مهارت آموختگان، دانشپذیران و داوطلبین محترم دوره های آزاد و مجازی دانشگاه صدا و سیما، مؤکداً توصیه می شود برای آگاهی از آخرین اخبار و اطلاعیه های این واحد، در کانال ایتای آن با آدرس ذیل عضو شوند:

https://eitaa.com/IRIBUElearning 

15 سال پیش بود که با به ثمر نشستن پروژه ای دانشجویی (CD مالتی مدیای آموزش نرم افزار SoundForge)، ورود دانشگاه صدا و سیما (دانشکده آن موقع) به روش های نوین آموزشی با بهره گیری از فناوری اطلاعات عملاً کلید خورد. حمایت جناب آقای دکتر علی عسکری معاونت وقت آموزش و پژوهش سازمان و ریاست آن موقع دانشکده صدا و سیما و ریاست کنونی سازمان صدا و سیما، از این پروژه و تکلیف ایشان به ادامه این روند تا بومی سازی فرایندهای آموزش مجازی، باعث شد تا این کار، زمین نماند و هرچند با فراز و نشیب بسیار، ادامه یابد.


پس از آن، این فرایند با درگیر کردن هیأت علمی دانشگاه در مقوله فرمت های الکترونیکی محتوای آموزشی با برگزاری کارگاه آموزشی در این زمینه ادامه یافت و با تولید دو محتوای الکترونیکی جامع دو درس  (شامل 16 جلسه 2 ساعته با استاندارد SCORM یکی تخصصی و دیگری عمومی) به ثمر رسید. در مرحله ای دیگر و طی یک فرایند جامع، تمامی تشکل های حقیقی و حقوقی فعال در زمینه آموزش مجازی در سراسر کشور شناسایی شده و با تک تک آنها تماس حاصل شد تا از آنها برای شرکت در فرایند انتخاب تشکل برتر برای طراحی و پیاده سازی مکانیزم آموزش مجازی دانشگاه صدا و سیما دعوت بعمل آید. این مراحل انجام شد و نهایتاً از بین 52 تشکل شناسایی شده، 4 شرکت با توجه به معیارها و ملاک های هیأت خبرگان، انتخاب شدند. نتیجه مهم این فرایند آن بود که برترین های نفرات، شرکت ها، سیستم ها و زیرساخت ها در تمامی حوزه های آموزش مجازی، شناسایی و مشخصات آنها ثبت و ضبط شد. نهایتاً در بخش عملی، فرایندی شامل:

1- طراحی دوره های کوتاه مدت حضوری و مجازی و اخذ مجوزهای لازم برای برگزاری این دوره ها از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

2- طراحی، تهیه و پیاده سازی سامانه آموزش های آزاد و مجازی دانشگاه صدا و سیما

3- اجرای پایلوت  دوره های کوتاه مدت بصورت حضوری،مجازی و تلفیقی؛

صورت گرفت که نتایج آن باعث مشخص شدن کمبودها و نقصان های فرایندها شد و معلوم شد که کدام فرایندها، ماژول ها و امکانات است که می بایست حفظ شود، کدام یک حذف شود و کدام یک تقویت شود.


اینک با عنایت به تأکید مقام معظم رهبری در «برنامه ریزی، رعایت راهبردهای کلان، جذب و تربیت نیروهای انقلابی و کارآمد و حضور مؤثر در فضای مجازی» خطاب به ریاست محترم سازمان صدا و سیما و نیز پیرو ابلاغ «بازنگری در رشته های دانشگاه و ایجاد رشته های کاربردی محور و مجازی» در حکم ریاست محترم دانشگاه و همچنین بنابر تأکید ریاست محترم دانشگاه مبنی بر ایجاد و گسترش مکانیزم آموزش های آزاد و مجازی، واحد آموزش های آزاد و مجازی دانشگاه صدا و سیما با یاری صمیمانه معاونت محترم برنامه ریزی،مالی و پشتیبانی  و همکاری تنگاتنگ دانشکده های تولید رادیو و تلویزیون، هنرهای دیجیتال، فنی و مهندسی رسانه و علوم ارتباطات بر آن است تا به پشتوانه اساتید مجرب، سرمایه انسانی متبحر، امکانات و تجربه ذیقیمت در این زمینه و حمایت قاطعانه ریاست دانشگاه، با تصویب طرح جامع فازبندی اجرای مکانیزم آموزش های آزاد و مجازی و در ادامه فاز پایلوت، طی سال های آتی به سامانه و مکانیزم جامع بین المللی آموزش های آزاد و مجازی دانشگاه صدا و سیما، نائل آید. ان شاءالله.