آموزش مجازی - سوالات متداول


نکته بسیار مهم

از آنجا که اطلاعیه های درج شده در کانال ایتای واحد آموزش های آزاد و مجازی، ابلاغ شده تلقی می شود لذا به مهارت آموختگان، دانشپذیران و داوطلبین محترم دوره های آزاد و مجازی دانشگاه صدا و سیما، مؤکداً توصیه می شود برای آگاهی از آخرین اخبار و اطلاعیه های این واحد، در کانال ایتای آن با آدرس ذیل عضو شوند:

https://eitaa.com/IRIBUElearning 

 

سؤالات متداول پیرامون کمیت و کیفیت دوره های مهارتی  مجازی و حضوری

1- نحوه ثبت نام: مراحل پیش ثبت نام و ثبت نام نهایی از داوطلبین، آپلود مدارک و واریز شهریه تماماٌ از طریق سامانه آموزش های آزاد و مجازی دانشگاه به نشانی http://lms.iribu.ac.ir/ صورت می پذیرد.

2- اعتبار مدرک پایان دوره: مدرک نهایی توسط دانشگاه صدا و سیما صادر و تسلیم دانشپذیر می شود. این مدرک با درج شماره و تاریخ مجوز، از مصوبات شورای محترم دانشگاه صدا و سیما است. این مدرک نشان دهنده کسب مهارت دانشپذیر در زمینه مورد تعلیم بوده و می تواند برای اشتغال در کارهای مهارتی به کارفرما ارائه شود.

3- سرفصل های دوره: دوره ها اکثراً شامل سطوح مقدماتی تا پیشرفته است. در سطح مقدماتی، مبانی و اصول تئوری مربوط به دوره تدریس شده و تمرینات و نیز پروژه آخر دوره در حد سنجش میزان توانمندی دانشپذیر در زمینه تخصص مربوط به دوره است. در سطح پیشرفته نیز، توانمندی مهارتی دانشپذیر مطابق دانش فراگرفته در سطح مقدماتی پرورش داده می شود تا نهایتاً در پروژه پایان دوره، به صورت عملی، میزان مهارت مربوطه ارتقا یابد.

4- تضمین کیفیت دوره های مهارتی (حضوری و مجازی): دانشگاه صدا و سیما خود را موظف و متعهد می داند با توجه به مهارتی بودن دوره ها و به ویژه برای دوره های مجازی، با بهره گیری از کادر مجرب و متعهد در حوزه آموزش مجازی و زیرساخت و مخصوصاً با استفاده از اساتید مهارت محور در حوزه مربوطه، به کیفیت مطلوب و مورد انتظار از دوره دست یابد. مسلماً این تضمین کیفیت، باهمکاری و همت دانشپذیران گرامی و مشارکت حداکثری ایشان در فعالیت های دوره (کلاس مجازی، حل تمرینات هفتگی، انجام مناسب پروژه پایان دوره، فعال بودن در کلاس، حضور واقعی داشتن در کلاس، فعال بودن در تمرینات مشارکتی و تالارهای گفتگو و ...) به نحو احسن قابل دستیابی خواهد بود.

5- نحوه اطلاع رسانی وقایع دوره: این اطلاع رسانی از طریق پیام هایی که استاد یا کارشناس آموزش یا کارشناس فنی در محیط سامانه مدیریت آموزش های آزاد و مجازی (LMS) درج می کنند و یا از طریق ایمیل شخصی دانشپذیران و در موارد خاص از طریق موبایل (پیامک یا تماس) خواهد بود. لذا از دانشپذیران گرامی انتظار می رود نسبت به ملاحظه دائم موارد فوق اقدام نمایند. همچنین وارد کردن شماره موبایل فعال و نیز آدرس ایمیلی که دائماً مورد استفاده قرار می گیرد در مراحل ثبت نام ضروریست. همچنین توجه به نکته ذیل، بسیار مهم و ضروریست:

از آنجا که اطلاعیه های درج شده در کانال ایتای واحد آموزش های آزاد و مجازی، ابلاغ شده تلقی می شود لذا به مهارت آموختگان، دانشپذیران و داوطلبین محترم دوره های آزاد و مجازی دانشگاه صدا و سیما، مؤکداً توصیه می شود برای آگاهی از آخرین اخبار و اطلاعیه های این واحد، در کانال ایتای آن با آدرس ذیل عضو شوند:

https://eitaa.com/IRIBUElearning 

6- طول دوره های مهارتی: مدت زمان دوره های مهارتی با توجه به سرفصل ها و تکنیک محور یا مهارت محور بودن و نیز سطح مهارت مورد نظر، از چند روز تا حداکثر یکسال متغیر است.

7- برگزاری صرفاً بصورت مجازی:  دوره های مهارتی طراحی شده در واحد آموزش های آزاد و مجازی با استفاده از روش های مختلف و مکمل آموزشی (حضوری و مجازی)، برگزار می شود. صرفاً در تعدادی از دوره ها نیز پس از گذراندن مقدمات و به منظور تسلط بر مطالب ارائه شده، یک یا دو جلسه کلاس حضوری در کارگاه ها، آزمایشگاه ها یا استودیو های دانشگاه صدا و سیما برگزار خواهد شد.

8- انصراف از دوره: چنانچه دانشپذیری، پس از پرداخت وجه ثبت نام از شرکت در دوره انصراف دهد، شهریه پرداختی قابل استرداد نیست.

9- نحوه شرکت در کلاس مجازی: پس از مرحله ثبت نام نهایی دانشپذیران گرامی و اطلاع از گروه بندی و زمانبندی جلسات درس مورد نظر، محیط درس در سامانه آموزش های آزاد و مجازی توسط کارشناس آموزش دانشگاه ایجاد شده و به فراخور درس، تعداد جلسات مشخص می شود، سپس لینک ورود به کلاس درس مجازی در هر جلسه قرار گرفته و در زمان مقرر فعال می گردد تا دانشپذیران، رأس ساعت مقرر وارد کلاس مجازی شوند. در منوی «راهنما و نرم افزارها» ، فایل های مورد نیاز برای دانلود و نصب در اختیار دانشپذیران قرار گرفته است.

10- پهنای باند اینترنتی مورد نیاز: با توجه به نوع و کیفیت دوره های مورد تدریس، به دانشپذیران گرامی مؤکداً توصیه می شود قبل از شروع دوره نسبت به تأمین پهنای باند اینترنتی حداقل 2Mb/s و اختصاصی (Dedicate) اقدام نمایند. در این مورد حتماً با سرویس دهنده اینترنتی خود مشورت نموده و از این موضوع اطمینان حاصل نمایید.

11- تنظیمات فنی قبل از ورود به کلاس مجازی: دانشپذیران گرامی بایست قبل از شروع دوره، نسبت به دانلود و نصب پلاگین های مورد نیاز (که در سایت دانشگاه در اختیارشان قرار گرفته است) اقدام نمایند. همچنین دانشپذیرانی که از طریق اینترنت سازمان های متبوع خود در کلاس مجازی حاضر می شوند می بایست نسبت به باز بودن پورت های 89 و 443 و مخصوصاً 1935 روی خط اینترنتی خود اطمینان حاصل نمایند. در این مورد، از مسؤولین IT واحد مربوطه سؤال شود.

12- حضور و غیاب در کلاس های مجازی: حضور در کلاس ها (مخصوصاً کلاس های مجازی)، فعال بودن در کلاس و پاسخگو بودن به استاد در هنگام تدریس و انجام تکالیف مد نظر استاد سر کلاس، از پارامترهای مهم مبحث تضمین کیفیت آموزش در دوره های مهارتی است. دانشگاه نسبت به ضبط فرایند کلاس ها، چه حضوری و چه مجازی و در اختیار قرار دادن فایل آن به دانش پذیران، هیچگونه مسؤولیتی ندارد.

13- زمانبندی کلاس ها: زمانبندی کلاس ها بسته به زمان های مد نظر واحد آموزش های آزاد و مجازی، استاد و نیز زمانبندی استفاده از تجهیزات و فضای استودیو های دانشگاه صدا و سیما، شکل خواهد گرفت.

14- محل برگزاری کلاس های حضوری: آدرس محل برگزاری کلاس های حضوری و نیز کلاس های حضوری دوره های تلفیقی، بدین شرح است:

تهران، خیابان ولی عصر (عج)، خیابان کریمخان زند، خیابان نجات الهی شمالی، کوچه رهبر، پلاک4

>>>> مشاهده دوره های در حال ثبت نام واحد آموزش های آزاد و مجازی دانشگاه صدا و سیما