تعداد بازدید : 980 - تاریخ خبر : دوشنبه 16 تیر 1399 - 10:46  
گفت و گو با معاون آموزشی دانشگاه صداوسیما در خصوص امتحانات پایان ترم تحصیلی

امتحانات پایان ترم مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه صداوسیما از 31 خرداد به صورت حضوری آغاز شده و قرار است دانشجویان مقطع کارشناسی و کاردانی نیز از21 تیر تا اول مرداد، در امتحانات حضوری پایان ترمشان شرکت کنند. این درحالیست که وزارت علوم اختیار نحوه برگزاری حضوری یا غیر حضوری امتحانات را به دانشگاه‌ها داده و علاوه بر آن دانشگاه صداوسیما نیز پیش از این در گزارشی که در هفته نامه سازمان چاپ شد از داشتن زیرساخت سخت افزاری و نرم افزاری لازم برای برگزاری امتحانات به صورت غیر حضوری و به اصطلاح (مجازی) خبر داده بود. برای آگاهی از علت برگزاری این امتحانات به صورت حضوری و تدابیری که برای رعایت قوانین بهداشتی در برگزاری این امتحانات اندیشیده شده پای صحبت‌های دکتر زارعیان معاون آموزشی دانشگاه صداوسیما نشستیم تا هم پاسخی برای مطالبه برخی از دانشجویان که مایل به برگزاری غیر حضوری امتحانات بودند بیابیم و هم بدانیم چگونه گردآوری دانشجویان از سراسر کشور در این مقطع زمانی و شیوع کرونا و امکان حضورشان در خوابگاه‌ها فراهم شده است.
با توجه به فراهم بودن زیرساخت لازم برای برگزاری آزمونهای غیر حضوری (مجازی) در دانشگاه، چرا تصمیم بر این شد امتحانات حضوری باشد؟ آیا حضور دانشجویان در دانشگاه در این اوضاع شیوع بیماری مخاطره آمیز نبود؟
در دانشگاه صداوسیما از نظر سخت افزاری و نرم افزاری زیرساخت لازم برای برگزاری کلاس و آزمون به صورت غیر حضوری فراهم بود ولی ما به دو علت تصمیم گرفتیم این آزمون ها را حضوری برگزار کنیم، اول عدم نظارت بر دانشجویان در زمان برگزاری آزمون مجازی و دوم یکسان نبودن امکانات و تجهیزات دانشجویان، که این دو نکته منجر به ارزیابی غیر عادلانه می شد.
با توجه به اینکه معدل کل دوره تحصیل برای امتیازبندی دانشجویان دانشگاه، از شاخص های اصلی برای استخدام در سازمان و جایابی در تهران یا سایر مراکز است، باید حتما زمینه برای ارزیابی عادلانه در موقعیتی یکسان فراهم باشد. این امر در شرایطی که همه نقاط کشور از زیرساخت‌های اینترنت به طور یکسان برخوردار نیستند و امکانات و تجهیزات دانشجویان نیز با هم یکسان نیست، امکانپذیر نیست. برای مثال برخی دانشجویان صرفاً از یک گوشی هوشمند و اینترنت همراه برای حضور در کلاسهای مجازی استفاده می کنند و برخی دیگر رایانه شخصی و یا لپ تاپ دارند و از اینترنت ثابت بهره می برند. در این صورت مسئولیت بروز هر مشکلی از قبیل قطعی برق، قطع اتصال اینترنتی و یا سرعت پائین اینترنت و سایر موارد، متوجه خود دانشجو بود و امکان برگزاری مجدد آزمون مجازی وجود ندارد.
همچنین با توجه به عدم امکان نظارت بر آزمون غیر حضوری (مجازی) به دلیل فراهم نبودن تجهیزات لازم توسط همه دانشجویان، هیچ تضمینی برای حصول اطمینان از سلامت برگزاری امتحان و بستن راه های تقلب و در نتیجه ارزیابی عادلانه دانشجوان وجود ندارد. چرا که نظارت بر آزمون مجازی نیاز به تجهیزاتی دارد، که همه دانشجویان قادر به تهیه این تجهیزات نیستند و هم اکنون در دانشگاه‌هایی که در حال برگزاری آزمون مجازی هستند، این امر به یک مشکل اساسی تبدیل شده و ارزیابی عادلانه دانشجویان با ابهام روبرو شده است.
پیشنهاد دومی که مطرح شده است برگزاری امتحان حضوری در مراکز استانی سازمان بود که اگر می‌خواستیم دانشجویان هر استان، به نمایندگی اداره کل آموزش سازمان در مراکز، مراجعه کنند مشکلات متعددی وجود داشت. برای نمونه برای برخی دانشجویان که از مرکز استان دور بودند و باید مسافت خانه تا مرکز را برای هر آزمون طی می کردند این پیشنهاد، گزینه مناسبی نبود چرا که دانشجویان شهرستانی برای شرکت در آزمون در دانشگاه می توانند در خوابگاه مستقر شوند و مسافت تا تهران را فقط یکبار طی کنند و هر روز با سرویس های تدارک دیده شده از خوابگاه تا دانشگاه بیایند حال آنکه برای سفر به مرکز استان آنهم هر بار برای یک امتحان خطر بیشتری داشت.
موضوع مهم دیگر این است که دانشگاه قبلا با کسب تکلیف از ستاد مبارزه با بیماری کرونا در استان تهران، اجازه برگزاری آزمون حضوری را کسب کرده بود و ناظر این ستاد هم با ابلاغ دستورالعمل هایی نظیر حفظ فاصله دو متر بین هر دانشجو در جلسات امتحان، استفاده الزامی از ماسک، عدم استفاده از کولر گازی و باز بودن پنجره ها و جریان هوای آزاد این مجوز را داده بود.
ناظر این ستاد همچنین از خوابگاه های دانشگاه هم بازدید کرده بود و با رعایت قوانین اجازه بازگشایی خوابگاه را هم داده بود و اکنون در هر اتاق خوابگاه فقط یک یا دو نفر دانشجو مستقر است.
این نکته را هم اضافه کنم برای استادان محدودیتی در نوع ارزیابی دانشجویان وجود نداشت و هر استاد می توانست تصمیم به گرفتن آزمون کتبی بگیرد یا اینکه ارزیابی جایگزین دیگری از قبیل ارائه پروژه یا نمرات کلاسی و یا... را برگزیند.
اکنون هم تنها برای تعدادی از دروس امتحان کتبی (حضوری) در نظر گرفته شده و آزمون حضوری برای همه دروس نیست، و برای برخی دروس که براساس نظر استاد درس امکان ارزیابی جایگزین وجود داشت، آزمون حضوری برگزار نمی شود.
از چه زمانی دانشگاه مجاز به برگزاری کلاس و آزمون حضوری شد؟
ستاد مقابله باکرونا در کشور از 17 خرداد حضور در کلاسهای دانشگاه ها را در کشور مجاز اعلام کرد و اختیار برگزاری حضوری و یا غیر حضوری آزمون ها را به دانشگاه ها داد که برای نحوه برگزاری آزمون ها، بسته به شرایط خودشان تصمیم بگیرند. بر این اساس برخی دانشگاه ها تصمیم گرفتند برای تکمیل آموزش غیر حضوری 4 هفته آموزش حضوری برگزار کنند. در دانشگاه صداوسیما تصمیم بر این شد آموزش غیر حضوری برای تمامی مقاطع ادامه داشته باشد ولی از تاریخ 17 خرداد، خوابگاه های دانشجویی صرفاً برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد جهت پیگیری امور مربوط به پایان نامه، کلاس های مجازی و رفع اشکال حضوری، با رعایت دستورالعمل های بهداشتی بازگشایی شود. برگزاری آزمون های حضوری کارشناسی ارشد از 31 خرداد آغاز شده و به مدت دو هفته ادامه دارد. پس از اتمام امتحانات این مقطع، از هفته بعد خوابگاه ها بعد از پاکسازی و ضدعفونی در اختیار داشجویان مقطع کاردانی و کارشناسی قرار می‌گیرد و آنها هم یک هفته فرجه را برای رفع اشکال حضوری فرصت دارند تا در دانشگاه حاضر شوند و پس از آن از 21تیر تا اول مرداد امتحانات این دو مقطع برگزار می‌شود.
برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی و پیشگیری از بیماری دانشگاه چه تمهیداتی اندیشید؟
در جلسه ای که با رئیس مرکز بهداشت سازمان داشتیم، همه دستورالعمل های بهداشتی در قالب چند جزوه به دانشگاه ارائه شد. در این دستورالعمل ها مواردی از قبیل استفاده از ماسک برای همه، از دانشجو تا استاد و مسئولان برگزاری، ضدعفونی مداوم مکان برگزاری امتحانات، محل اسکان و سرویس ایاب و ذهاب دانشجویان تاکید شده بود.
غربالگری دانشجویان از اقدامات دیگری بود که با تهیه فرمی با همکاری مرکز بهداشت در خصوص ارزیابی سلامت دانشجویان، این غربالگری به انجام رسید و در صورت مشاهده موارد خاص، موارد مشکوک برای تست کرونا و غربالگری جدی تر به مرکز بهداشت سازمان معرفی شدند. تهیه و توزیع غذا به صورت بسته بندی و عدم پذیرایی از دانشجویان در زمان برگزاری آزمون حضوری از موضوعات دیگری بود که از دانشگاه خواسته شد و در این خصوص نیز اقدامات لازم انجام شد.
در خصوص برگزاری دروس عملی ترم گذشته و برای ترم تحصیلی آینده، دانشگاه چه تدابیری اتخاذ کرده است؟
پس از برگزاری امتحانات حضوری دانشجویان مقطع کاردانی و کارشناسی، برخی دروس عملی که نیاز به استفاده از امکانات دانشگاه دارند (مثل استودیو، کارگاه، آزمایشگاه و..)، صرفاً برای دانشجویان ترم آخر و دانشجویانی که این دروس، پیش‌نیاز دروس ترم آینده ایشان است از 4 مرداد به مدت 5 هفته به صورت حضوری برگزار می‌شوند.
کلاس های ترم اول سال تحصیلی جدید برای دانشجویان فعلی از 15 شهریور آغاز می شود و در برنامه ریزی ترم آتی اولویت با دروسی است که امکان برگزاری به صورت مجازی دارند. کلاس های دروس عملی که الزاما در این نیمسال باید ارائه شوند به صورت حضوری برگزار خواهد شد. و خوابگاه ها نیز بعد از آماده سازی و ضدعفونی با ظرفیت یک سوم در اختیار دانشجویان قرار خواهد گرفت.
ثبت نام پذیرفته شدگان نهایی آزمون سراسری و تحصیلات تکمیلی نیز بعد از اعلام نتایج توسط سازمان سنجش به صورت غیر حضوری به انجام می رسد و شروع ترم اول ایشان با چند هفته تاخیر در همین نیمسال خواهد بود. تمامی دروس دانشجویان جدید به صورت مجازی و بدون نیاز به حضور دانشجویان در خوابگاه و دانشگاه برنامه ریزی می شود.
و توصیه شما به دانشجویان چیست؟
دانشجویان عزیز باید از این امکان ایجاد شده استقبال کنند چرا که دانشگاه با توجه به حجم کمتر دانشجویان نسبت به سایر دانشگاه‌ها، امکانات لازم برای برگزاری حضوری امتحانات با رعایت دستورالعمل های بهداشتی و ایجاد شرایط ارزیابی عادلانه برای همه را فراهم کرده است.
این اوضاع معلوم نیست تا چه زمانی ادامه داشته باشد و همه ما باید بیاموزیم چگونه با رعایت دستورالعمل های بهداشتی، با این وضع کنار بیاییم. برگزاری غیرحضوری آزمون‌ها برای دانشگاه به مراتب آسانتر از برگزاری حضوری با رعایت دستورالعمل های بهداشتی بود و این تمهیدات فقط برای ایجاد شرایطی یکسان برای همه، ارزیابی عادلانه و پیشگیری از تضییع حق دانشجو به انجام رسیده است.

امتیاز شما