تاریخ خبر:‌جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸ - بازدید:‌۱۲۹۲
روابط عمومی
پیام نوروزی دکتر اسفندیاری رییس دانشگاه صدا و سیما

عید نوروز و بهار طبیعت امسال با ایام ماه مبارک رجب و میلاد موفور السّرور مولای متّقیان و بابِ مدینه علم حضرت علی بن ابیطالب (ع) مقارن و متبرک شده است. 

یا مقلب القلوب و الابصار         یا مدبر الیل و النهار
یا محول الحول و الحوال         حول حالنا الی احسن الحال

استادان ارجمند، همکاران شریف و دانشجویان عزیز؛
عید نوروز و بهار طبیعت امسال با ایام ماه مبارک رجب و میلاد موفور السّرور مولای متّقیان و بابِ مدینه علم حضرت علی بن ابیطالب (ع) مقارن و متبرک شده است. این تقارن فرخنده را به فال نیک گرفته و ضمن تبریک و شادباش به خانواده دانشگاه صدا و سیما، از پروردگار مهربان سلامتی و سعادت، خیر و برکت و شادکامی و موفقیت برای یکایک اعضای این خانواده در سال 1398 آرزو دارم.
در سال 1397 دانشگاه صدا و سیما با شرایط دشواری مواجه بود. 8 ماه دفاع از موجودیت دانشگاه و چالش سنگین با برخی نهادهای دولتی که به دنبال تعطیلی و انحلال آن بودند، عاقبت با اتحاد درونی و همافزایی با سایر دانشگاه های وابسته به دستگاهها و حمایت قاطع 40 نماینده مجلس شورای اسلامی‌به تثبیت جایگاه قانونی دانشگاه صدا و سیما انجامید و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رسما بر تداوم فعالیت و پذیرش دانشجو در تمام رشته های مورد نیاز رسانه ملی مهر تایید زد. در این سال همچنین گامهای بزرگی در راه اصلاح بودجه و ساختار دانشگاه و دریافت مطالبات از سازمان برداشته شد به گونه ای که سال 1397 را با کمترین بدهی به پایان رساندیم و اغلب مطالبات دانشجویان، کارکنان و استادان برای نخستین بار پیش از عید نوروز پرداخت شد. در این سال کمک هزینه تحصیلی دانشجویان پس از هفت سال شاهد افزایش سه برابری بود و وضعیت نامطلوب اینترنت دانشگاه که موجب نارضایتی شدید دانشجویان بود تاحدودی سامان گرفت.
در پیام نوروزی سال گذشته هفت محور را به عنوان سرفصل‌های اصلی برنامه دانشگاه صدا و سیما در سال ۱۳۹7 مورد تاکید قرار داده بودم. در آغازین روز سال نو وظیفه خود میدانم عملکرد دانشگاه در این محورها را به اجمال گزارش کنم.

1. توسعه پژوهش، نقد و نظریه پردازی بومی در علوم رسانه
در سال جاری با احیای «معاونت پژوهش و فناوری» و تشکیل منظم جلسات شورای پژوهش و فناوری دانشگاه، فعالیتهای پژوهشی در دانشگاه رونق گرفت. افزایش چشمگیر تعداد قراردادهای پژوهشی با استادان از 8 عنوان در سال 1396 به 30 عنوان در سال 1397 و افزایش 30 درصدی تعداد کتاب‌های منتشر شده توسط دانشگاه از نشانه های این رونق است. از نظر تعداد مقالات علمی – پژوهشی نیز مجموعا در سالهای 97-96 تعداد تسهیلات اعطایی بابت مقالات منتشره استادان و دانشجویان 56 مورد بوده که در قیاس با سالهای 95-94 از رشد 43 درصدی حکایت میکند. در اجلاس سراسری فناوری رسانه، 13 مقاله از 50 مقاله پذیرفته شده از کل دانشگاه ها و دانشکده های فنی و مهندسی کشور، متعلق به دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه صدا و سیما بود و 3 مقاله برتر از 5 مقاله برتر اجلاس نیز حاصل کار استادان و دانشجویان این دانشکده بود. دریافت گواهی اعتبار علمی – پژوهشی برای نشریه «رسانه‌های دیداری و شنیداری» و دریافت گواهی اعتبار علمی – ترویجی برای نشریه «مطالعات میان رشته ای ارتباطات و رسانه» دو دستاورد مهم علمی و پژوهشی دانشگاه در این سال بود که زمینه برای نشر دانش جدید در علوم رسانه فراهم خواهد کرد. برگزاری همایش بین‌‌‌‌‌المللی «تحقیقات بازیهای دیجیتال»، برگزاری همایش «حکمت مطهر»، و آغاز جلسات تدوین نظریه ارتباطات اسلامی در دانشکده دین و رسانه با حضور استادان برجسته حوزه و دانشگاه از دیگر فعالیت‌های شاخص پژوهشی دانشگاه در این سال بود. در این سال با ارتقاء سه عضو هیات علمی‌به مرتبه دانشیاری، برای نخستین بار تعداد دانشیار و استاد تمام دانشگاه دو رقمی‌شد.

2. بازنگری رشته‌های موجود و راه اندازی رشته‌های جدید متناسب با نیازهای رسانه ملی
در سال جاری رشته «کارگردانی تلویزیون» با هدف تربیت تدوینگر و تصویربردار متناسب با نیاز سازمان بازنگری شد و ورودی‌های سال 1397 متناسب با توان علمی و استعداد خود در یکی از سه گرایش کارگردانی، تدوین و فیلمبرداری آموزش خواهند دید. بازنگری دروس رشته رادیو، مهندسی صدا، و مدیریت رسانه نیز با هدف انطباق بیشتر آنها با نیازهای سازمان آغاز شد. سرفصل‌های رشته کارشناسی «نویسندگی خلاق» و کارشناسی ارشد «فیلمنامه نویسی پیشرفته» (با چهار گرایش: طنز، کودک و نوجوان، مناسبت های دینی، و اقتباس از تاریخ انقلاب و دفاع مقدس) تدوین شد. جلب موافقت وزارت علوم برای اجرای رشته کارشناسی ارشد «روزنامه نگاری رادیویی و تلویزیونی» پس از سالها پیگیری از دیگر موفقیت ها در این عرصه بود. مذاکرات برای اخذ مجوز اجرای رشته های کارشناسی ارشد «هنرهای رایانه ای»، «علوم شناختی و رسانه» و «دکتری مطالعات عالی رادیو و تلویزیون» نیز ادامه دارد و با توجه به قول مساعد مقامات عالیه وزارت علوم امیدوار به دریافت پاسخ مثبت نهایی هستیم.

3. تقویت و بهینه سازی فرآیندهای شناسایی و پذیرش دانشجو با هدف جذب برترین استعدادهای نسل جدید انقلاب اسلامی
در سال 1397 اصلاحات اساسی در نظام پذیرش داوطلبان ورود به دانشگاه صداوسیما پدید آمد و فرآیندهای مصاحبه و ارزیابی علمی و عمومی‌که در گذشته دارای خلل و نواقصی بود بازنگری شد و شاخص‌ها و معیارهایی برای سنجش و ارزیابی علمی و عمومی تدوین شد. همکاری با کانون مدارس اسلامی و دبیرستانهای ممتاز انجام و ارتباط نزدیک با انجمنهای اسلامی دانش آموزان و بسیج دانش آموزی برای معرفی دانشگاه صداوسیما به داوطلبان کنکور سراسری برقرار شد. در دانشکده قم برای نخستین بار معرفی و تبلیغ رشته های دانشکده در حوزه های علمیه شهرهای مختلف انجام شد که به تنوع و افزایش کیفیت ورودیهای سال 97 انجامید. به روزرسانی صفحه ویکی پدیای دانشگاه و طراحی بات پیام رسان راهنمای انتخاب رشته (که گاه روزانه بین 10 تا 30 هزار بازدید داشتند) از دیگر فعالیتها در این زمینه بود. پذیرش دانشجویان دختر در همه دوره های روزانه کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز در افزایش قابل توجه سطح علمی دانشجویان ورودی دانشگاه نقش موثری داشت. حاصل این فعالیتها این بود که به عنوان مثال میانگین رتبه کنکور ورودی های رشته کارشناسی ارشد مهندسی مخابرات از 1243 در سال 96 به 709 در سال 97 کاهش یافت که در این میان میانگین رتبه کنکور دانشجویان دختر 282 بود. در نوبت دوم (شبانه) همین رشته نیز میانگین رتبه ورودی ها از 6400 در سال 96 به 2400 در سال 97 کاهش یافت.

4. توسعه آموزش کارگاهی، برنامه‌های مهارت افزایی و کارآفرینی و افزایش تولید و پخش آثار دانشجویان در رسانه ملی
در سال 1397 در همه دانشکده ها شاهد رشد چشمگیر کارگاه ها و برنامه های مهارت افزایی بودیم. دوره های «چگونه یک برنامه تلویزیونی بسازیم» و «چگونه یک برنامه رادیویی بسازیم» با حضور برنامه سازان حرفه ای و مدیران رسانه ملی در دانشکده تولید برگزار شد و با استقبال خوب دانشجویان مواجه شد. در دانشکده ارتباطات در سال 97 برای نخستین بار دوره کارآموزی برای دانشجویان طراحی و برگزار شد. دوره های مهارت افزایی متنوعی نیز در سالهای 96-97 در این دانشکده برگزار شد که مجموعا شامل 19 عنوان کارگاه بود که طی 228 جلسه برگزار شده است. انجمنهای علمی دانشجویی که در سال 97 تاسیس و یا احیا شدند نیز در برگزاری این کارگاه ها نقش موثری داشتند. خصوصا در دانشکده فنی و مهندسی که شاهد برگزاری اجرای حدود 20 کارگاه مهارت­ افزایی، دوره آموزشی و نشست تخصصی با موضوعات جدید و متنوع علمی‌بودیم.
واحد تولید دانشجویی دانشگاه نیز در سال 97 شاهد تحولات اساسی از نظر بودجه، کمیت و کیفیت تولیدات بود. بودجه این واحد نسبت به سال 95 شاهد رشد 130 درصدی بود و تعداد تولیدات از 33 عنوان در سال 96 به 108 عنوان در سال 97 افزایش یافت. تولیدات دانشجویان به شبکه های مختلف سیما ارائه شد که برخی از آنها از شبکه 4، شبکه مستند، شبکه امید و شبکه پویا پخش شده و برخی در نوبت پخش قرار داد. در سال 98 یک مجموعه تلویزیونی با عنوان «نمای نو» در شبکه نمایش به طور هفتگی به پخش آثار دانشجویان دانشگاه میپردازد که تاکنون 6 قسمت از این برنامه توسط تولید دانشجویی تهیه شده و آماده پخش است. برنامه «جهان نما» در شبکه 4 سیما نیز با همکاری دانشگاه صدا و سیما و دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران در مرحله تولید است که با رویکردی جدید به مسایل حوزه بین الملل می‌پردازد.

5. گسترش همکاری‌های بینالمللی خصوصاً در منطقه و جهان اسلام با هدف تقویت جبهه رسانه‌ای مقاومت
در سال 97 دانشگاه صدا و سیما مجوز پذیرش دانشجوی بین المللی از وزارت علوم دریافت کرد. تاکنون پنج دانشجوی بین المللی از کشورهای اسلامی در رشته های مختلف پذیرش شده اند که دوره زبان فارسی را در دانشگاه های دیگر میگذرانند. در حوزه بین الملل شاهد برگزاری نشست های تخصصی جشنواره جهانی فجر با حضور استادان و هنرمندان صاحب نام بین المللی، و دوره های آموزشی کوتاه مدت در حوزه انیمیشن با حضور «سرژ الیساده» نیز در دانشگاه بودیم. بازدید هیات های دانشگاهی از کره جنوبی و مجارستان و مذاکره با دانشگاه های مختلف در ژاپن، هند و اسپانیا برای همکاری از دیگر فعالیتهای این بخش بوده است. امضای تفاهم نامه با دانشگاه صنعتی خواجه نصیر برای اجرای مشترک دوره کارشناسی ارشد و دکتری «فناوری فرهنگ» با همکاری دانشگاه ممتاز «کایست» در کره جنوبی نیز در سال 97 انجام شد.

6. نقش آفرینی فعال تر دانشگاه در جبهه فرهنگی و رسانه ای انقلاب اسلامی
در سال 97 با تاسیس و یا احیاء چندین تشکل، کانون و انجمن علمی دانشجویی، زمینه گسترش و شکوفایی فعالیت های فرهنگی و دینی در دانشگاه فراهم آمد. برگزاری ده­ ها برنامه فرهنگی ویژه با حضور شخصیت­های برجسته دینی و فرهنگی کشور و چهره های فعال جبهه فرهنگی انقلاب، برگزاری برنامه­ های بزرگداشت نویسندگان و و هنرمندان انقلابی کشور، برنامه تجلیل از مقام مادران و همسران شهداء، حضور مستمر روحانیون و مبلغان جوان در خوابگاهها و برگزاری جلسات اخلاق حضرت آیت الله صدیقی از جمله فعالیتهایی بود که عمدتا توسط خود دانشجویان برگزار شد. برگزاری اردوهای فرهنگی - معرفتی مشهد مقدس و راهیان نور ویژه برادران و خواهران و احیای اردوی معارفه دانشجویان جدید در زیباکنار با حضور هنرمندان و شاعران انقلابی نیز با استقبال بسیار خوب دانشجویان مواجه شد. در این سال همچنین شاهد درخشش دانشجویان دانشگاه صدا و سیما در جشنواره های مختلف، خصوصا جشنواره عمار بودیم.

7. گسترش آموزش های آزاد و مجازی، دوره‌های علمی – کاربردی و هنرستان صدا و سیما
در سال 97 شاهد راه اندازی و اجرای رسمی 7 دوره­ آموزش مجازی با مجوز رسمی از وزارت علوم بودیم. نخستین دوره آموزشی ویژه مدیران شرکت های تولید صوت و تصویر در فضای مجازی نیز با همکاری سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر طراحی و در دانشگاه صدا و سیما اجرا شد. هنرستان صدا و سیما در سال 97 شاهد تحولات فراوانی بود و کیفیت و کمیت آموزش و برنامه های فرهنگی فوق برنامه به شکل چشمگیری افزایش یافت. حضور هنرمندان و نویسندگان متعهد و صاحب نام و برنامه سازان حرفه ای و مدیران رسانه ملی در هنرستان نیز زمینه تربیت و شناسایی استعدادهای برتر دانش آموزی را فراهم کرد. مقررات و قراردادهای لازم برای واگذاری امتیاز تاسیس هنرستان صدا و سیما در مراکز استان ها نیز تهیه شده و در سال جدید شاهد راه اندازی شعب هنرستان صدا و سیما خواهیم بود. مرکز علمی – کاربردی رسانه ضمن نوسازی و تجهیز کلاسها و کارگاه ها اقدام به طراحی رشته های مهارتی جدید و مورد نیاز رسانه ملی کرد که البته با موانعی در پذیرش دانشجو به دلیل مصوبه شورای عالی اداری مواجه شد. امیدواریم در سال جدید با تدابیری که اندیشه شده، شاهد رونق مجدد این مرکز باشیم.

موفقیت ها و دستاوردهای فوق بدون همراهی و زحمات ارزنده استادان ارجمند، تلاش های صادقانه مدیران و کارکنان شریف، و همت و سخت کوشی دانشجویان عزیز دانشگاه صدا و سیما امکان پذیر نبود. در این روز نخست سال 1398 از همه این عزیزان و بزرگواران صمیمانه تشکر و قدردانی کرده و از پروردگار یکتا می خواهم که ایام نوروز در کمال صحت، سلامتی و شادکامی‌بهترین لحظات را در کنار خانواده‌های محترم داشته باشید.

همه ساله بختِ تو پیروز باد همه روزگارِ تو نوروز باد

شهاب اسفندیاری
رئیس دانشگاه صدا و سیما
1 فروردین 1398

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
موافقت رئیس سازمان صدا و سیما با استخدام دانشجویان ممتاز نوبت دوم
-1
به گزارش روابط عمومی، آقای دکترعلی خاکی صدیق در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در حاشیه بازدید از دانشگاه صدا و سیما گفت: سیاست های کلی در وزارت ...
-1
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صدا و سیما، ششمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری(STEP) در کشورهای اسلامی از روز شنبه 18 آبان 98 آغاز به کار کرد
-1
جشنواره فرهنگی هنری «مهر مادر»، نخستین دوره جشنواره همزمان با سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) در ۲۶بهمن ماه برگزار خواهد شد.
-1
به همت واحد آموزش های آزاد و مجازی و با پیگیری های صورت گرفته، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مجوز برگزاری دوره آزاد «مدیریت رسانه و ارزیابی محتوا در فضای مجازی» ...
-1